Pompy ciepła. Wykorzystanie w codziennym życiu, rodzaje i zalety

Pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które z uwagi na swoje zalety i funkcjonalności zdobywa sobie coraz większą popularność jako system ogrzewania domów oraz podgrzewania wody użytkowej.

Urządzenia te opierają swoje funkcjonowanie na pracy dwóch źródeł ciepła, tzn. dolnego i górnego. Co ważne, cały ten proces jest wyjątkowo efektywny oraz przyjazny dla środowiska naturalnego. Taki stan rzezy czyni z pomp ciepła ekologiczne źródło ciepła, które – stwierdzenie to nie będzie chyba dużą przesadą – zrewolucjonizowało nasze dotychczasowe sposoby ogrzewania.

Działanie pompy ciepła – jak funkcjonują tego typu systemy?

Zanim przyjrzymy się temu, jakie są zalety pomp ciepła, powinniśmy wiedzieć, jakie są rodzaje tego typu urządzeń. Głównym procesem, na którym opiera się praca pomp ciepła, jest transportowanie energii cieplnej z dolnego źródła, jakim może być:

  • grunt,
  • powietrze,
  • woda,

do górnego źródła, które jest zarazem instalacją grzewczą stosowaną w danym budynku. W takim procesie energia cieplna jest dosłownie „przepompowywana” z jednego miejsca do drugiego. Nieprzypadkowo mówimy, że jest to pompa – podczas całego procesu nie dochodzi bowiem do stworzenia nowej energii cieplnej, a jedynie jest ona transportowana.

Taki stan rzeczy sprawia, że głównym zadaniem wykonywanym przez pompy ciepła jest efektywne wykorzystanie energii z otoczenia, nie zaś jej generowanie, a najważniejszym elementem całej instalacji jest wymiennik ciepła, który zajmuje się przekształcaniem energii. Efektem czego jest podwyższanie temperatury potrzebnej do ogrzania budynku oraz wody użytkowej.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Jeśli chodzi o rodzaje pomp ciepła, wyróżnia się trzy główne kategorie urządzeń:

  • pompa ciepła gruntowa

Pompa ciepła gruntowa jest zdecydowanie jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów pomp. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu system czerpie energię z gruntu. Instalacje te charakteryzują się przede wszystkim wysokim poziomem efektywności, pozwalającym na ogrzanie całego budynku.

  • pompa ciepła wodna

Kolejnym rodzajem urządzeń jest pompa wodna. Może ona z powodzeniem stanowić główne źródło ogrzewania domu, ale trzeba liczyć się z wysokimi kosztami inwestycji. To jeszcze nie wszystko, o czym trzeba wiedzieć przed dokonaniem wyboru, ponieważ pompa cieplna wodna wymaga również zewnętrznego źródła zasilania (zasilanie na energię elektryczną, olej lub gaz).

  • pompa ciepła powietrzna

Do zalet tego rozwiązania należą m.in. niższe koszty początkowe. Źródłem ciepła dla tych instalacji jest powietrze zewnętrzne. Tego typu pompy cieplne również mogą wymagać wsparcia w postaci dodatkowego, tradycyjnego źródła ogrzewania.

Jakie są zalety pomp ciepła?

Jeśli chodzi o zalety pomp ciepła, to warto mieć na uwadze takie korzyści jak:

  • oszczędność zużycia energii. Dzięki absorpcji energii z otoczenia pompy ciepła nie potrzebują tak dużych ilości energii (np. w postaci zasilania elektrycznego) w porównaniu z tradycyjnymi piecami, które są napędzane paliwami kopalnymi,
  • ekologiczny charakterPompy cieplne w pełni wykorzystują energię odnawialną, nie emitując przy tym do otoczenia dużych ilości spalin czy szkodliwych substancji
  • długoterminowa inwestycja. Pompy ciepła to przede wszystkim dobra żywotność; tego typu instalacje, jeśli są wykorzystywane zgodnie z zaleceniami producenta, mają długi okres użytkowania.

Pompy ciepła – nowe trendy

W dwudziestym pierwszym wieku na popularności zyskuje koncepcja określana jako tzw. ekonomia współdzielenia (ang. sharing economy). W dużym uproszczeniu polega ona na tym, że przestajemy kupować produkty, zaczynamy zaś je wynajmować. Dobrym przykładem jest Uber czy firmy car sharingowe – alternatywa dla zakupu auta. Nie inaczej jest w przypadku pomp ciepła. Jak się bowiem okazuje, zaczynają pojawiać się na tym rynku pomysły na wynajem pomp ciepła. Czy okaże się to kolejnym ważnym trendem w tym segmencie rynku? Tego jeszcze nie wiemy, ale pewne jest jedno: takie pomysły pokazują, że branża wciąż jest gotowa na nowe pomysły, a co za tym idzie – dalszy rozwój.

Podsumowanie

Nie powinno chyba nikogo dziwić, że pompy ciepła stanowią popularne rozwiązanie. Łączą one w sobie wszystkie atuty, których oczekujemy od tego typu urządzeń, to znaczy: są ekologiczne, proste w użytkowaniu, a przede wszystkim są efektywne. Wszystko to sprawia, że warto zainteresować się tematem instalacji pompy ciepła, by móc na co dzień cieszyć się sprawnie nagrzaną wodą użytkową oraz ciepłem w domu.