3 podstawowe rodzaje tynku – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Na przestrzeni lat rodzaje tynków, które są na szczytach popularności, nie zmieniały się w dużym stopniu. Najczęściej używano opcji cementowo-wapiennych lub wapiennych.

Dziś coraz częściej widać popyt na tynki gipsowe, które jednak są mało odporne na długotrwałe zawilgocenie. Który z nich wybrać w zależności do danego pomieszczenia? Warto na to spojrzeć.

Tynki cementowe i wapienne – kiedy używać?

Na początku warto rozpocząć od klasycznych już opcji. Czym się charakteryzują i gdzie ich używać?

  1. Tynki cementowo-wapienne – są odporne na podwyższoną wilgotność powietrza i podłoża. Posiadają również wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnie, łazienki, jak i piwnice. Wadą tego rodzaju jest trudność w uzyskaniu odpowiedniej gładkości.
  2. Tynki wapienne – charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością, dzięki czemu stabilizują poziom wilgoci w pomieszczeniach. Ograniczają również rozwój pleśni i grzybów. Niestety, nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez co sprawdzą się głównie w sypialniach.
  3. Tynki cementowe – przeciwieństwo opcji wapiennych. Wykazują świetną odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, jednak są dość nieestetyczne – sprawdzą się w kotłowniach i garażach.

Czym charakteryzuje się tynk gipsowy?

Dziś to standardowa opcja w wielu pomieszczeniach. Jedynymi miejscami, gdzie nie powinno się ich stosować są wszystkie te, gdzie wilgoć bez przerwy utrzymuje się na wysokim poziomie. Ciekawą opcją jest również tynk gipsowy z dodatkiem wapnia, przez co jeszcze lepiej radzi sobie z korozją biologiczną i uzyskiwaniem gładkiej powierzchni.