Ogrzewanie podłogowe na podstawie gazowego systemu grzewczego w nowo powstającym budynku powinno zostać wykonane po zamknięciu stanu surowego budynku.
Jego wykonanie musi zostać przewidziane w projekcie domu i niezależnie od tego, czy podłogówka będzie jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniach, czy system będzie dzielony pomiędzy emisję grzejnikami, koniecznie należy zawrzeć to w projekcie.
Ogrzewanie podłogowe – jakie warstwy są układane krok po kroku?
Na betonowe podłoże należy ułożyć folię paroizolacyjną, na którą kładzie się grubą warstwę styropianu. Styropian przykrywany jest kolejną warstwą folii, utrzymującej temperaturę oraz zapobiegającej przenikaniu ciepła w dół. Na warstwie folii kładzione są rury grzewcze giętkie o długości, odpowiadającej całemu obiegowi w pomieszczeniu. Rury grzewcze pokrywa si wylewką, zawierającą składnik, uelastyczniający beton. Na całkowicie suchą, zagruntowaną wylewkę może zostać położony podkład i panele podłogowe lub inny rodzaj posadzki.
Ważna jest jakość materiałów przy ogrzewaniu podłogowym
Przy projektowaniu ułożenia rur ogrzewania podłogowego ważne jest uwzględnienie miejsc, w których ustawione będą najcięższe meble, sprzęty oraz stałe elementy wyposażenia, takie jak kominek. Pod niemi nie należy stosować rur celem zwiększenia ich efektywności oraz trwałości. Cała warstwa z ogrzewaniem podłogowym zajmuje około 18 cm wysokości, co należy uwzględnić na etapie projektowania, w zakresie ostatecznej wysokości pomieszczeń.
Wybór wysokiej jakości folii, rur oraz styropianu odpowiedniej grubości pozwala wykonać trwałą, odporną na uszkodzenia instalację, która będzie działała niezawodnie przez wiele lat.