5 najpopularniejszych styli wnętrzarskich – jak odpowiednio zaaranżować własne mieszkanie?

Aranżując przestrzeń naszych mieszkań lub domów powinniśmy najpierw przemyśleć jaki styl wnętrz preferujemy, jakie meble i akcesoria zostaną wykorzystane.

Wszystko z myślą o wymarzonej przestrzeni, która będzie oddawała charakter i tożsamość właścicieli. Ważne też, by poszczególne pokoje ze sobą współgrały, nie tracąc jednocześnie na funkcjonalności.

1. Styl industrialny (loftowy)

Charakteryzuje się przestronnymi, surowymi przestrzeniami o nieotynkowanych ścianach, widocznych stalowych elementach konstrukcji i specjalnie postarzanych meblach. Dominujące w tym stylu kolory to szarości, beże i biele. Natomiast z materiałów najczęściej wykorzystywane są: beton, drewno, metal i szkło. Dwa ostatnie najlepiej współgrają w elementach odpowiedzialnych za oświetlenie – metalowych kloszach lamp z dużymi żarówkami.

2. Styl rustykalny

Aranżacja rodem ze starych, klimatycznych wiejskich chat, w których czas zwalnia, a dom kojarzy się z idyllą. Swojskiego charakteru nadają wykorzystywane w nim jasne, stonowane kolory oraz naturalne, ekologiczne materiały, najczęściej kamień i drewno, a także polne kwiaty. Głównym założeniem stylu nie jest funkcjonalność, a stworzenie przytulnego wystroju.

3. Styl boho

Styl odpowiedni dla ekspozycji roślin. Niesie ze sobą pewną swobodę łączenia wzorów i dodatków. Dominują w nim barwy mocne i wyraziste zestawione z naturalnymi materiami typu: wiklina, bambus, drewno. Często na pierwszy rzut oka styl wydaje się chaotyczny, ale właśnie o to chodzi, o kontrolowane szaleństwo.

4. Styl nowoczesny (modernistyczny)

Styl przede wszystkim skonwertowany na minimalizmie i prostocie, zarówno w dbałości o przestronność i funkcjonalność wnętrz, jak i oszczędność w dekoracjach. Kolorystyka opiera się na stonowanych kolorach z zakresu bieli, czerni, szarości i beży. Chętnie wykorzystywanymi wzorami i kształtami są bryły geometryczne, proste formy oraz linie.

5. Styl skandynawski

Cechuje się wykorzystaniem jasnych, naturalnych barw i materiałów typu: drewno, bawełna oraz len. Pomieszczenia wyglądają uniwersalnie, świeżo i bardzo przytulnie, przy tym wygoda i komfort traktowane są jako priorytet. Jest to styl oszczędny w formie, a co za tym idzie w aranżacji tego typu pomieszczeń warto wziąć pod uwagę dostępne we wnętrzu okna, które staną się głównym, naturalnym źródłem świata.