Fabryczne inspiracje – jak wyczarować styl industrialny w kilku krokach?

Klimatycznie, nieco surowe wnętrza pełne drewna, betonu, szkła i stali to trend, który utrzymuje się od kilku lat. Styl industrialny, bo o nim mowa, najpierw podbił dziedzinę budynków użyteczności publicznej, a później w lżejszej wersji trafił pod przysłowiowe strzechy.

Jak w domowym zaciszu wyczarować atmosferę charakterystyczną dla starych, pofabrycznych wnętrz?

Moc materiałów dobrej jakości – styl industrialny

Styl industrialny nie wymaga wielu dekoracji, a wręcz nie lubi przesady. W tym przypadku wszystko musi być oszczędne i surowe – trochę tak, jakby zostały niedokończone prace wykończeniowe. Aby móc wyeksponować ścianę z cegły lub stropy monolityczne z żelbetu, elementy te muszą być wykonane z najwyższą starannością. O to warto zadbać na etapie budowy, jeśli do czynienia mamy z nowym domem jednorodzinnym. Gdy jednak chcemy wyremontować np. mieszkanie w kamienicy, do wyboru są dwie opcje. Możemy odkryć oryginalną cegłę, co jest dosyć drogie i czasochłonne lub możemy zastosować ceglane płytki. Ważne w tym przypadku, by produkt, który wybierzemy, był najwyższej jakości, ponieważ będzie on centralnym punktem dominującym we wnętrzu, wokół którego zbudujemy całą stylizację.

Dodatki, które nadadzą sens stylowi industrialnemu

Sam beton architektoniczny, odkryty strop czy goła cegła będą wyglądać irracjonalnie, jeśli projektu nie podbijemy odpowiednim wyposażeniem i dodatkami Dobrze egzamin zdadzą tu meble z litego, surowego drewna połączone z czarną stalą, stylizowane na stare lampy przypominające formą fabryczne reflektory i detale wyglądające jak części wyciągnięte ze starych maszyn. Taki efekt ocieplą przyjemne w dotyku welury otulające kanapy i fotele. Nie zaszkodzą także takie szczegóły jak tzw. żarówki edisonowskie. Urządzając wnętrze, nie możemy zapomnieć także o typowo osobistych dodatkach, czyli o zdjęcia i pamiątkach, które dodają stylizacjom bardziej spersonalizowanego charakteru.

Modny styl na dziś? Styl industrialny!

Styl industrialny jest bardzo modny, jednak chcąc zastosować go w domu, warto dodać kilka lżejszych elementów sprawiających, że wnętrza nie będą zbyt chłodne i surowe. Stosując się do powyższych wskazówek, stworzymy efektowną, funkcjonalną i przyjemną stylizację pomieszczeń.