Czym ocieplić mieszkanie od wewnątrz?

Izolacja mieszkań nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Często zdarza się, szczególnie w starszych budynkach, że zewnętrzne rozwiązania nie wystarczają, przez co wciąż w lecie jest za gorąco, a zimą zdecydowanie zbyt chłodno. W tym przypadku warto pomyśleć o ocieplaniu do wewnątrz. Który materiał będzie tutaj najlepszy?

Kiedy warto izolować od wewnątrz?

Na początku warto wiedzieć, że izolacja od zewnątrz z dobrych materiałów, która została poprawnie wykonana, zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem na ocieplenie. Niestety, nie zawsze mamy wpływ na zewnętrzne ściany – dzieje się tak szczególnie w przypadku bloków, bliźniaków lub kamienic. Czasem inni lokatorzy po prostu nie widzą potrzeby lub nie mają środków, aby postawić na rozwiązanie zewnętrzne – wtedy warto postawić na ocieplanie wewnętrzne. Który materiał będzie jednak najlepszy?

Jaki materiał do izolacji wybrać?

Na rynku można spotkać się z trzema najpopularniejszymi opcjami. Czym się charakteryzują?

  • Wełna mineralna – jest to opcja bardzo popularna, jednak również dość czasochłonna. Potrzebne będą metalowe stelaże i dodatkowa paraizolacja. Świetnie radzi sobie z obniżeniem strat ciepła, wyregulowaniem wilgotności i zapobieganiu powstawaniu grzybów.
  • Styropian – nie trzeba tutaj stosować paraizolacji, przez co cały proces jest najczęściej prostszy w wykonaniu, dając jednocześnie podobny efekt.
  • Pianka poliuretanowa – najdroższy, ale też najlepszy wybór, jeśli chodzi o wewnętrzną izolację. Nie traci właściwości z upływem czasu, jednocześnie gwarantując świetną izolację akustyczną.

Myśląc o izolacji od wewnątrz, warto postawić na specjalistów, którzy wykonają cały proces ocieplania – tylko wtedy można liczyć na długotrwałe pozytywne efekty.