Jak wygląda instalacja gruntowej pompy ciepła? Dowiedz się, czy sprawdzi się ona w Twoim domu

Instalacja gruntowej pompy ciepła nie jest zadaniem szybkim i łatwym. Wymagany jest sprzęt do kopania w celu ułożenia układu gruntowego, a w przypadku gruntowych pomp ciepła z odwiertem, wymagany są nawet specjalistyczne maszyny wiertnicze. Niemniej jednak korzyści płynące z gruntowych pomp ciepła są warte zainwestowania czasu, pieniędzy i wysiłku. Są one wydajne, niezawodne i oczywiście w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o procesie instalacji gruntowej pompy cieplnej, zanim zdecydujesz się na to odnawialne źródło ciepła, przeczytaj nasz poradnik sporządzony przez ekspertów od hydrauliki.

Czy gruntowa pompa ciepła jest odpowiednia dla Twojego domu?

 

 

Jeśli jesteś właścicielem domu, który obecnie rozważa instalację gruntowej pompy ciepła, istnieje szereg czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę. Te wstępne rozważania zapewnią, że proces instalacji gruntowej pompy ciepła, który profesjonalnie przeprowadzi firma Instalatorstwo Sanitarne Piotr Koszerny (wykonujemy także instalacje wodnych i powietrznych pomp ciepła), przebiegnie tak sprawnie i wydajnie, jak to tylko możliwe:

  • Czy masz wystarczająco dużo miejsca na swoim podwórku/ogrodzie, aby zainstalować kolektor gruntowy poziomy, czy konieczny będzie kolektor pionowy (droższy)?
  • Czy Twój dom jest obecnie dobrze zaizolowany? Jeśli Twój dom ma wyższe zapotrzebowanie na ciepło, prawdopodobnie będziesz potrzebować większego systemu, który jest droższy w zakupie, instalacji i eksploatacji. Zalecamy przed instalacją gruntowej pompy ciepła, najpierw zaizolować dom w najwyższym możliwym stopniu.
  • Jakiego rodzaju system ogrzewania posiada obecnie Twój dom? Ponieważ gruntowe pompy ciepła wytwarzają ciepło o stosunkowo niskiej temperaturze, ogrzewanie podłogowe jest najbardziej polecanym wyborem, w połączeniu z takim systemem grzewczym.

6-etapowy przewodnik po instalacji gruntowej pompy ciepła

Fakt, że gruntowe pompy ciepła działają poprzez wydobywanie energii słonecznej, zmagazynowanej w ziemi oznacza, że można je zainstalować praktycznie wszędzie. Typowy system gruntowej pompy ciepła składa się zasadniczo z czterech podstawowych elementów – kolektora (który zbiera ciepło z gruntu), płynu nośnego i pompy ciepła,  które podnoszą ciepło do odpowiedniej temperatury i przekazuje je do mieszkania, układu grzewczego/ podgrzewacza ciepłej wody.

Poniższe punkty wyjaśniają, w jaki sposób przeprowadzamy instalacje gruntowej pompy ciepła:

1. Ocena techniczna i analiza domu

Pierwszy krok w procesie instalacji gruntowej pompy ciepła polega na odpowiednim planowaniu i przygotowaniu. Nasi hydraulicy dokładnie oceniają, jaki typ pompy ciepła, kolektor, oraz metoda dystrybucja energii będą najlepiej pasować do każdego domu, oceniane jest także zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, obecny poziom izolacji w domu, a także geologia i hydrologia gleby na danym terenie.

Dopiero po zebraniu wszystkich tych informacji jesteśmy w stanie sporządzić analizę obciążenia cieplnego budynku i zaplanować dobrze zaprojektowany system gruntowej pompy ciepła dla domu.

2. Instalacją kolektorów/ wymienników

Następnie wykonujemy wykopy, w których zostaną umieszczone pionowe, lub poziome kolektory/wymienniki. Proces ten zajmuje średnio od jednego do dwóch dni.

Kluczową kwestią przy instalacji gruntowej pompy ciepła jest lokalizacja i konstrukcja pętli z kolektorami. Poziome systemy kolektorów są generalnie najbardziej opłacalne i wymagają wykopania płytkich rowów, w których można ułożyć rury polietylenowe na głębokości od 1 do 2 metrów. Chociaż instalacje poziome są tańsze, zwykle zajmują teren około 150% powierzchni domu, więc jest to rozwiązanie dla właścicieli większych działek

W przypadkach, gdy przestrzeń jest ograniczona, alternatywą dla systemów pętli poziomych są systemy pętli pionowych. W tym przypadku odwierty są kopane za pomocą wiertnic na głębokość od 15 m do 122 m, w których następnie zakopywane są rury. Systemy te są zwykle nieco droższe w realizacji, ale ponieważ temperatury gruntu są bardziej stabilne, im głębiej znajduje się pętla, wydajność cieplna jest również znacznie wyższa.

3. Modyfikacja infrastruktury dystrybucji ciepła

Następnie modyfikujemy przewody i w razie potrzeby wymieniamy starą infrastrukturę dystrybucji ciepła na nowszą. Najlepiej, jeśli będzie to ogrzewanie podłogowe, ponieważ zwykle działa ono najlepiej w połączeniu z gruntowymi pompami ciepła. 

4. Włączenie pompy ciepła

Na koniec instalator podłącza pompę ciepła do  pętli gruntowej i ewentualnie nowego systemu ogrzewania podłogowego. Przed pierwszym włączeniem pompy ciepła ważne jest, aby obserwować: przepływ wody z pętli wymiany gruntowej, temperaturę powietrza i pobór prądu przez pompę ciepła.

5. Utrzymanie pompy ciepła w dobrym stanie

Dobrą wiadomością jest to, że ponieważ gruntowe pompy ciepła mają bardzo niewiele ruchomych części, zwykle rzadko ulegają awarii, niemniej jednak zawsze oferujemy serwis posprzedażowy, na wypadek, gdyby coś się zepsuło. 

Wybierz zaufanego hydraulika wykonującego instalację gruntowej pompy ciepła 

 

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed opracowaniem ogólnego projektu instalacji gruntowej pompy ciepła i późniejszego wdrożenia planu. W związku z tym wybór odpowiedniego (doświadczonego i wykwalifikowanego) hydraulika ma kluczowe znaczenie. Oczywistym wyborem jest Warszawskihydraulik.pl – zapewniamy:

  • Godny zaufania, wykwalifikowany i doświadczony personel.
  • Posiadamy certyfikat FGAZ-O/27/00669/22 wydany przez Urząd Dozoru Technicznego.
  • Realizację instalacji, która objęta zostanie niezbędnymi gwarancjami. 

 

Instalatorstwo Sanitarne Piotr Koszerny
ul. Rembielińska, nr 17
03­352 Warszawa

tel. +48 510532708
https://warszawskihydraulik.pl/kontakt/