Pompa ciepła i kocioł gazowy w instalacji hybrydowej

Kocioł gazowy i pompa ciepła – postaw na instalację hybrydową

Obecnie przywiązujemy coraz większą uwagę do efektywności energetycznej budynków oraz zrównoważonego korzystania z zasobów. Dobór odpowiednich rozwiązań grzewczych staje się więc kluczowym działaniem, dzięki któremu można osiągnąć znaczne oszczędności i jednocześnie zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Wśród wielu rozwiązań w dziedzinie ogrzewania instalacje hybrydowe, które łączą pracę pompy ciepła z kotłem gazowym, wyróżniają się jako komfortowe i niezawodne. Pozwalają one na wykorzystanie najlepszych cech obu technologii, tworząc wyjątkowo spójny system. W tekście przyglądamy się bliżej zaletom instalacji hybrydowej i zwracamy uwagę na korzyści płynące z jej wyboru zarówno dla użytkowników, jak i środowiska.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego pompa ciepła i kocioł gazowy to dobre połączenie,
  • na co zwrócić uwagę przy doborze instalacji hybrydowej,
  • jak może działać instalacja hybrydowa z pompą ciepła i kotłem gazowym,
  • jak zwiększyć efektywność instalacji hybrydowej.

Dlaczego montuje się system hybrydowy, czyli pompę ciepła i kocioł gazowy?

Najczęściej inwestorzy wykazują zainteresowanie systemem hybrydowym pompy ciepła i kotła ze względu na dążenie do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Ten sam cel motywuje także:

  • posiadaczy instalacji fotowoltaicznej, którzy decydują się na montaż pompy ciepła w istniejącym systemie grzewczym, jako efektywne wykorzystanie pozyskiwanej energii elektrycznej,
  • mieszkańców domu ogrzewanego kotłem gazowym, którzy chcą uzyskać funkcję chłodzenia i decydują się na dodatkowy montaż klimakonwektorów i pompy ciepła.

Ponadto, zważywszy na często zmieniające się ceny pali, wielu użytkowników rozważa rozbudowę kotłowni poprzez dodanie pompy ciepła, aby w przyszłości móc ewentualnie zrezygnować z kotła gazowego.

Jak dobrać odpowiednią instalację hybrydową?

Aby właściwie dobrać odpowiedni system, należy przede wszystkim wiedzieć, jakie są straty ciepła budynku, jaka jest liczba obiegów grzewczych i ich wymaga temperatura zasilania. Co więcej, jeśli jest już zainstalowany kocioł gazowy, istotna jest również informacja o jego rodzaju i mocy. Dane dotyczące zapotrzebowania na ciepła wodę użytkową są także znaczące. Nie mniej istotne są oczekiwania użytkownika, takie jak preferencje dotyczące ogrzewania wody – czy ma to być realizowane przez kocioł gazowy, czy też poprzez pompę ciepła. Wszystko to wpływa na właściwe dopasowanie komponentów i wybór odpowiedniego schematu instalacji.

Jak działa instalacja hybrydowa, w której wykorzystuje się pracę pompy ciepła i kotła gazowego?

Pompa ciepła może współpracować z kotłem gazowym na jeden z dwóch sposobów.

1. Praca w wariancie alternatywnym

Nazwa „alternatywna” wynika z przełączania się z jednego źródła na drugie. W ciepłych miesiącach za ogrzewanie i podgrzewanie wody odpowiada pompa ciepła. W miesiącach chłodniejszych ogrzewanie przejmuje kocioł, natomiast pompa jest wyłączona.

W przypadku pracy w trybie alternatywnym można zastosować pompę o niższej mocy i niższym współczynniku COP – to pozwoli uzyskać więcej oszczędności. W przypadku starszych budynków, które są modernizowane, przed podjęciem decyzji o rozbudowie systemu grzewczego warto ocenić, czy budynek może zostać poddany termomodernizacji i czy można zredukować temperaturę pracy grzejników.

2. Praca w trybie równoległym

Z uwagi na niepewność co do przyszłego kształtowania się cen energii, niektórzy użytkownicy decydują się na zainstalowanie pomp ciepła o większej mocy. Dzięki temu pompa może pracować nieprzerwanie, a w niektórych momentach dołącza do niej kocioł gazowy, który pełni rolę źródła szczytowego. W tym trybie, podczas doboru, dąży się do tego, aby punkt biwalentny (czyli punkt dołączenia kotła) był na tyle niski, aby w skali roku, ilość energii, jaką dostarcza źródło szczytowe, była niewielka, około 2- 3%. Taka konfiguracja jest atrakcyjna dla inwestorów, którzy chcą mieć pełną niezależność w przyszłości, umożliwiającą wybór pracy kotła lub pompy ciepła oraz ewentualną rezygnację z kotła w przyszłości.

Zastosowanie instalacji hybrydowej przyczynia się do oszczędności poprzez wykorzystanie mocnych stron obu technologii:

  • Optymalne wykorzystanie źródeł ciepła: System hybrydowy automatycznie przełącza się między pompą ciepła a kotłem gazowym w zależności od bieżących warunków atmosferycznych i zapotrzebowania na ciepło. To pozwala na wykorzystanie bardziej ekonomicznego źródła w danym momencie, co skutkuje obniżeniem kosztów eksploatacji.
  • Dopasowanie do zmienności cen energii: Jeśli ceny energii elektrycznej i gazu ulegają zmianom, instalacja hybrydowa pozwala na wybór bardziej opłacalnego źródła w danym okresie, co może przynieść dodatkowe oszczędności.

Jak zwiększyć efektywność kotła gazowego we współpracy z pompą ciepła za pomocą regulatora?

Jeżeli podłączona jest pompa ciepła i dodatkowy kocioł grzewczy, można korzystać z regulatora hybrydowego. W przypadku zapotrzebowania na ciepło regulator hybrydowy wyszukuje urządzenie grzewcze, które jest tańsze. O tym, do którego urządzenia grzewczego przesyłane jest zapotrzebowanie, decyduje regulator hybrydowy na podstawie ustawionych taryf w odniesieniu do zapotrzebowania na ciepło. Aby można było efektywnie zsynchronizować pracę pompy ciepła i kotła grzewczego, należy prawidłowo ustawić taryfy. W sytuacji, gdy przy pracy pompy ciepła nie możemy osiągnąć zadanej temperatury w pomieszczeniu, wtedy system włączy kocioł dodatkowo, mimo tego, że praca pompy ciepła jest bardziej opłacalna.

Twój dom jest wyposażony w stary kocioł grzewczy, a Ty zastanawiasz się nad modernizacją systemu ogrzewania? A może od początku planujesz rozwiązanie hybrydowe w swoim nowym domu? Instalacja hybrydowa może być kluczem do oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Ten doskonały duet nie tylko pozwali na redukcję kosztów, ale także wspiera dbałość o jakość powietrza w Twoim otoczeniu – coś, na co z pewnością warto zwrócić uwagę w obecnych czasach.