Praca ziemna wymaga stosowania narzędzi, które zapewniają dokładność, ale też pozwalają na skrócenie czasu. Na uwagę zasługuje wiertnica elektryczna, którą wykorzystuje się do różnych nawierzchni. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej i poznać szerokie spektrum zastosowania.
Wiertnica elektryczna – co warto wiedzieć na jej temat?
Wiertnica elektryczna to narzędzie, które pozwala na szybkie, a przy tym dokładne wiercenie otworów w ziemi. Co istotne, to urządzenie sprawdzi się nawet wtedy, gdy gleba jest bardzo twarda, występuje silny stopień zakorzenienia oraz wysoka gęstość przez co prace ręczne, np. przy użyciu łopaty czy szpadla nie byłyby możliwe do wykonania bądź wymagałyby długiego czasu. Należy zwrócić uwagę na jej bardzo prostą budowę. Składa się z długiego trzonu o cylindrycznym kształcie. Na trzonie można mocować końcówki o różnych kształtach, a także wiertła czy przedłużki. Wiertnica może być napędzana siłą mięśni, ale dostępne jest też urządzenie elektryczne wyposażone w silnik elektryczny i właśnie ten model jest najczęściej wykorzystywany, gdyż pozwala na uzyskanie otworów nawet w bardzo twardej nawierzchni. Warto podkreślić, że można uzyskać równe otwory. Do największych zalet wiertnicy elektrycznej zaliczamy:
- wygodę użytkowania – wystarczy tylko podłączyć sprzęt i już można pracować, przy czym obsługa jest banalnie prosta. Nie wymaga wykorzystania siły mięśni. Przez to, że jest to urządzenie elektryczne nie trzeba uzupełniać paliwa. Wiertnica elektryczna nie emituje więc spalin.
- niską wagę. Wiertnica nie jest ciężka. Pozwala to na jej szybkie i łatwe przenoszenie. Do tego wszystkiego poprawia komfort pracy.
- moc. Wiertnica elektryczna może mieć moc wynoszącą nawet 1200 W. Pozwala to na szybkie wywiercenie otworów w zbitej glebie, a przez to też oszczędność czasu.
- komfort pracy. Urządzenie nie tylko nie emituje spalin, ale też nie generuje hałasu, przez co praca nie jest uciążliwa dla operatora czy osób postronnych.
Wiertnica elektryczna – szerokie spektrum zastosowania
Wiertnicę elektryczną zalicza się do urządzeń specjalistycznych o szerokim spektrum zastosowania. Pozwala na wykonywanie otworów o różnych średnicach w twardych materiałach, nie tylko w zbitej glebie, ale też w betonie czy asfalcie. Należy zauważyć, że silnik zasilany akumulatorami generuje dużą energię, która jest niezbędna do napędu sprzętu. Następnie sam mechanizm przekształca się w ruch obrotowy, który z kolei przenoszony jest na wiertło, co pozwala na precyzję wykonywania otworów w wybranym miejscu.
Prace do jakich delegowany jest ten sprzęt to:
- montaż uziemień;
- drenaż;
- wykonywanie otworów w twardych nawierzchniach;
- instalacja znaków drogowych;
- montaż słupów oświetleniowych.
Co jeszcze warto wiedzieć o wiertnicy elektrycznej?
Wiertnica elektryczna jest sprzętem przeznaczonym do pracy nawet w trudnych warunkach. Ma stabilne podwozie, które pozwala na lepsze podtrzymanie urządzenia w trakcie prac. Trzeba zwrócić uwagę na ramę i to z jakiego materiału jest wykonana. Bardzo dobrze sprawdzi się model z mocnej i niezawodnej stali odpornej na korodowanie. Jednocześnie stal tłumi drżenie, które emitowane jest podczas pracy. Ważne, by wiertnica posiadała mechanizm obrotowy i postępowy, co również umożliwia dokładne prowadzenie wiercenia. Sposób pracy jest bardzo prosty, a mianowicie układ napędu przekazuje energię z silnika na wiertło, które może być diamentowe. Dzięki temu możliwe jest wykonanie otworów nawet w niezwykle trwałych i twardych nawierzchniach. Natomiast trzpień również musi być mocny, koniecznie w stożkowatym kształcie, co przyspiesza pracę. Aby uzyskać czystość otworu, wykorzystuje się kanały odwadniające, które odprowadzają wodę czy też inne ciecze. Jednocześnie takie rozwiązanie zapobiega uszkodzeniu czy też zatarciu wiertła.
Wiertnica elektryczna to urządzenie niezawodne, które jest szybkie, łatwe w obsłudze, a przy tym ma niski ciężar, co pozwala na jeszcze swobodniejsze prowadzenie prac. Dostępny jest nawet model posiadający dodatkowe funkcje, np. oświetlenie LED, co umożliwia pracę nawet w trudnych warunkach pogodowych, gdy widoczność jest ograniczona.